Sık Sorulan Sorular


Kilo vermek yerine sadece metabolizmamı dengelemek ve güçlendirmek için Metabolic Balance programına katılabilir miyim?

Elbette katılabilirsiniz. Planınız bu durum dikkate alarak oluşturulabilir. Planınızın oluşumunda doktorunuzla bu durumu detaylı olarak konuşabilirsiniz. Bu şekilde kendi sağlığınız, canlılığınız ve enerjiniz adına çok iyi bir şey yapmış olursunuz.

 

Birçok program denedim, kısa süreli kilo kayıplarım oldu ama verdiğim bütün kilolarımı geri aldım. Metabolic Balance ile sonuç farklı mı olacak?

Metabolic Balance sistemi farklıdır. Planınız size özeldir. Sizin kişisel laboratuar sonuçlarınız ve kişisel metabolizma değerlerinizle ilgilidir. Eğer planınızı doğru uygularsanız istediğiniz kiloları verme ya da alma oranınız çok yüksektir. Program sonunda sizin için özellikle yararlı olan gıdaları öğrenmiş olacaksınız. Bu bilgi size kilolarınızı kontrol edebilme gücünü verecektir. Zaten 4. Dönem, kilonuzu korumak içindir ve normal hayat rutininizdekine benzer bir beslenme şeklini içerir. Tatil gibi ara verdiğiniz dönemlerde aldığınız kiloları ise sıkı dönemi uygulayarak çabuk bir şekilde verebileceksiniz. Bu Metabolik Balansın matematiğidir.

Metabolic Balance programında sporun yeri nedir?


Metabolic Balance sisteminin hazırlık ve sıkı döneminde , O2 yağ yakmaya harcanacağı için Metabolic Balance programına katılan kişilerden ilk 2 haftada fazla spor yapmanız istenmez. Normal günlük faaliyetlerinize devam etmeniz yeterli olur. Bu dönemde spor yapmıyor olmanız, normal bir hızla kilo kaybetmenize engel olmaz. Vücudunuz yeni beslenme düzenine böylece daha rahat alışır. İstirahat halinde enerjimizin yüzde 70-80’i yağdan, günlük aktiviteler sırasındaysa aynı miktar karbonhidratlardan sağlanır. 1 gram yağ yakmak için 2 litre O2’ye, 1 gram karbonhidrat yakmak için ise 0,9 litre O2’ye ihtiyaç vardır. Yatarken bu oksijen kolaylıkla sağlanabildiği için uyurken daha çok yağ yakılır. Bu yüzden düzenli gece uykusu Metabolic Balance'da en az spor kadar önemlidir. Günlük aktiviteler sırasında daha fazla O2’ye ihtiyaç olduğundan O2 açığı ortaya çıkar; vücut yağ yakmayı bırakıp karbonhidrat yakmaya başlar. Rahat dönemde ise, doktorunuz vücut yapınıza uygun aerobik egzersizler önerecektir.

Programın başarısını garanti ediyor musunuz?


Size verilen planınızı uygulamalı, doktorunuzun önerilerini yerine getirmelisiniz. Başarı buna bağlıdır. Metabolic Balance planınız açlık çekmenize ve vazgeçmenize engel olacak şekilde hazırlanmıştır. Zorluk çektiğiniz anlarda doktorunuz size tam destek verecektir.

Bu sistem dünyada kaç ülkede mevcut?


İlk olarak Almanya’da başlayan ve 2002 yılından beri uygulanan Metabolic Balance şu anda 25’ten fazla ülkede mevcuttur: Almanya, Amerika, Belçika, Bulgaristan, Fransa, Güney Afrika, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsviçre, İtalya, Kanada, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Yunanistan.... ve şimdi de Türkiye.

Metabolic Balance programının maliyeti nedir?

Programın fiyatı, vermek ya da almak istediğiniz kilo ya da metabolizmanın düzelmesi için alacağınız koçluk süresine göre değişir. Size uygun olan plan, uygulama ve takip süresine bağlı maliyet, doktorunuzla yapacağınız görüşmede belirlenecektir.

Beslenme planımdaki tüm yiyecekleri yemeli miyim?

Evet. Yemelisiniz.
Bu plan rast gele hazırlanmış bir beslenme planı değildir. Bilimsel olarak sizin laboratuar verilerinize göre düzenlenmiş, parmak iziniz kadar özel kişisel beslenme planınızdır.
Sizin için seçilen bu yiyecekler metabolizmanızı destekleyerek, ve bugüne kadar vücudunuzda eksik olanları tamamlayacaktır. Yeni tecrübelere kendinizi açarak farklı bilgileri almaya odaklanın. Yeni yemek tarifleri bu değişim ve gelişimde size yardımcı olacaktır

Öğünler arası 5 saatlik yemek yememe molası neden bu kadar önemli?


Vücudunuzun besinleri rahatlıkla sindirebilmesi için makul bir dinlenme zamanına ihtiyacı vardır. Her ara öğün metabolizmanın dengesini bozarak size yabancı olmayan acıkma ataklarını tetikler. Bu nedenle 5 saatlik mola süresine sadık kalmanız çok önemlidir.

Sıkı bir vejetaryen olarak Metabolic Balance programına katılabilirmiyim?

Hayır, katı vejetaryen diyet, Metabolic Balance'la, esasen sağlıklı bir metabolizmayla da bağdaşmaz. En azından süt, yoğurt, yumurta, peynir gibi hayvani proteinleri tüketiyor olmalısınız. Hangi nedenden dolayı olursa olsun eğer bu hayvansal proteinleri de yemiyorsanız ve beslenmeniz tamamen meyve, tahıl ve sebzeden oluşuyor ise Metabolic Balance programına katılmanız mümkün olamaz.

 

 

Metabolik Balans Nedir?
Metabolic Balance Nasıl Etki Ediyor?
Metabolic Balance Kilo Kaybını Nasıl Sağlıyor?
Metabolic balance ile sağlığım nasıl düzeliyor?
Kişisel Beslenme Programı Nasıl Oluşturuluyor?
Metabolic Balancenin Prensibi Nedir?
Dengenin Anahtarı Metabolic Balance'de
Metabolic Balance İnsülin Direncini Kırıyor
Metabolic Balancenin Avantajları Nelerdir?
Programda nasıl bir süreç izleniyor?
İnatçı Kilolara Metabolic Balance
Parmak izi kadar özel
Metabolic Balance'de Çavdar Ekmeğinin Önemi
Önemli Hatırlama
Program ne kadar sürüyor?
Adres: Ali Çetinkaya Bulvarı No:9 Kat 1 Gündoğdu - Alsancak / İZMİR
info@metabolik-balansizmir.com